שאלות נפוצות

באיזו תדירות יש לקבל טיפולי שיאצו, בכדי לקבל תוצאות משמעותיות ?
הדבר תלוי מן הסתם, גם במצבו של המטופל. במצבים אקוטיים קיצוניים כמו כאבים חזקים בגב או בשכמות, כדאי לבצע טיפולים בתדירות גבוהה יותר. בכדי לקבל תוצאות מהירות יותר מהטיפולים, ניתן להתחיל מפעמיים בשבוע ולהפחית לפעם בשבוע כאשר רואים הקלה בסמפטומים. מובן שזו רק המלצה וכל אחד מגיע לטיפולים על פי יכולתו ורצונו, אולם בכדי להשיג השגים טיפוליים של ממש, מומלץ להגיע לטיפול לפחות פעם אחת בשבוע. במקרה של שיאצו כטיפול מניעתי לתחזוקת הגוף, ניתן לעשות טיפולים גם לעתים רחוקות יותר, אפילו אחת לשבועיים או שלושה שבועות, וגם תדירות כזאת תהיה מספיקה בהחלט.

אחרי כמה טיפולים ניתן כבר לחוש בשיפור במצב ?
טיפול השיאצו מקל באופן הדרגתי ועקבי על הסימפטומים השונים, עד להחלמה המלאה, וניתן ברוב המקרים, להרגיש את ההשפעה החיובית של השיאצו כבר מהטיפול הראשון. אולם בכדי להתגבר על בעיות רבות או עמוקות, נדרשת סדרה של מספר טיפולים, בהתאם לחומרת הבעיה ולהשפעה על המטופל.
יש לי כאבים בשכמות ובצוואר, הרופא אומר שאין שום בעיה שעולה בבדיקות. האם שיאצו יכול לעזור לי?
בהחלט, זהו מקרה קלאסי לשיאצו. כאבים בשכמות, כתפיים וצוואר, נובעים פעמים רבות מהתקררות של המקום ובעקבותה התפתחות של דלקת מקומית. המצב לא מאפשר תנועה חופשית של הכתפיים ומאוד כואב. שיאצו נותן מענה מלא לבעיה, וניתן בהחלט לשפר את התנועתיות במפרק, לשחרר את הצוואר ואף לגרום להחלמה מלאה, תוך מספר מועט של טיפולים, בהתאם כמובן לחומרת הבעיה.

מתי במשך היום מומלץ לעשות שיאצו?
אין שום מניעה לעשות שיאצו בכל שעה במשך היום. עם זאת, רצוי מאוד לא לקבל טיפול ממש לפני העבודה או לפני מאמץ נפשי או פיזי מיוחד כלשהו. הטיפול מרגיע מאוד, ומומלץ לנוח אחרי הטיפול לזמן של חצי שעה עד שעה, דבר שמאפשר לגוף לעבור בהצלחה את שלב הריפוי העצמי.

אני מטופל על ידי דיקור, האם אוכל לבוא גם לשיאצו?
דיקור ושיאצו באים מאותו המקור, והוא הרפואה הסינית המסורתית. אין שום מניעה להיות מטופל בדיקור במקביל לשיאצו. אדרבא, שיאצו עשוי אף לסייע לפעילות הדיקור ולהעצים אותה. יתרה מזאת, אין מניעה לשלב טיפול שיאצו עם כל אחד מהטיפולים האלטרנטיבים הקיימים.

אני לא נוהג לקבל עיסויים בגלל שאינני אוהב שמנים ואינני אוהב להתפשט. האם גם שיאצו דומה לסוגי עיסוי כאלה, ויש צורך בשמנים או בגוף חשוף ?
שיאצו איננו עיסוי מסוג כזה, ומאחוריו עומדת תורה שלמה הנסמכת על הרפואה הסינית והיפנית. טיפול השיאצו מתבצע בלבוש מלא וללא כל שימוש בשמנים. זוהי שיטת טיפול המבוססת על הפעלה מדודה ומובחנת של לחץ, ולכן בגדים לא מפריעים לטיפול. גם בגדים ארוכים ואפילו מספר שכבות של בגדים, לא אמורים להפריע למהלך הטיפול. באופן כללי חשוב מאוד שהמטופל ירגיש נוחיות מירבית בזמן הטיפול.

אני בריא לגמרי ולא סובל מבעיות מיוחדות. האם שיאצו יכול לתרום לי משהו ?
בהחלט כן. כולנו עובדים, לומדים, מגדלים ילדים ונתקלים במצבים שונים ומגוונים, אשר עלולים לגרום לתחושות לחץ וחוסר שקט. במצבים כאלה האיזון האנרגטי בגוף מופר. בשלב הראשוני, הדבר לא גורם לכאבים או בעיות רפואיות כלשהן, אולם מצבים כגון אלה נוטים לחזור על עצמם מתוקף פעילותנו היום-יומית, וגורמים להפרות איזון נוספות. עם השנים, עלולות תופעות כאלה לגרום לתקיעות בזרימת האנרגיה, דבר שיבוא לידי ביטוי בטווח הארוך בכאבים או בעיות שונות בגוף. בכדי למנוע את המצב, מומלץ מאוד לעשות טיפולי שיאצו מדי פעם לפי הצורך, ובאמצעותם לטפל במצבי חוסר האיזון המינוריים ההתחלתיים, לפני שהם הופכים לבעיה נראת לעין או מורגשת בגוף בצורה אקוטית.

מה ההבדל בין סוגי השיאצו השונים, כגון זן שיאצו, טאו שיאצו, או שיאצו קלאסי ?
כשמדברים על הרפואה הסינית או המשלימה בכלל, אכן נתקלים לעתים במושגים כגון זן שיאצו, טאו שיאצו או שיאצו קלאסי. חשוב לציין שביפן עצמה, “שיאצו” הוא שם כללי למגוון רחב של טכניקות שונות לטיפול במגע. אולם כל הטכניקות האלה מבוססות על אותם העקרונות, של קיו וג’יטסו ומרידיאנים, אשר הוסברו בעמוד מהו שיאצו?. כל השיטות מבוססות על הפעלת לחץ על נקודות בגוף, הנמצאות לאורך המרידיאנים השונים. ההבדל ביניהן הוא בשיטות הפעלת הלחץ ובנקודות ראות שונות לגבי מיקום המרידיאנים בגוף.

אני מקורר. האם כדאי לי לבוא לטיפול שיאצו?
טיפול שיאצו הינו כלי עוצמתי מאוד לחיזוק המערכת החיסונית, וניתן למנוע באמצעותו מצבים של התקררות. במקרה בו המטופל כבר מקורר, הרי שיש להבחין בין המקרים לגופם : אם הסימפטומים הם רק של הצטננות קלה, כמו מעט נזלת ותו לא, אין כל מניעה לבוא לטיפול, והדבר אף יעזור ויתרום להחלמה מהירה. אולם אם מדובר במצב ממשי של חולי, המתבטא למשל בגודש באף, חולשה וחום גבוה, מומלץ דווקא לנוח בבית ולא להגיע לטיפול, בכדי להעניק לגוף את האפשרות להתחזק ולהבריא.

אילו תופעות יכולות לצוץ אחרי הטיפול?
טיפול שיאצו מאוד מרגיע ובדרך כלל מרגישים צורך לנוח אחרי הטיפול. במשך הטיפול עצמו וגם אחריו, חשים מטופלים רבים זרימות בכל הגוף, שהן זרימות אנרגיית הצ’י. תיתכן תחושת ערנות ומרץ, כאילו הגוף נטען באנרגיות חדשות. לעתים נדירות, חשים המטופלים כאבים קלים באזורים שונים, אשר עוברים תוך זמן קצר.

האם מותר לאכול או לשתות לפני הטיפול?
מומלץ לא לאכול ארוחות כבדות עד כשעה לפני הטיפול. במשך הטיפול מבצע המטפל לחיצות עמוקות בגב, כאשר המטופל שוכב על הבטן. במצבים שונים מבצע המטפל גם לחיצות עמוקות בנקודות מסוימות בבטן המטופל. הדבר יכול לגרום לאי נוחות אחרי ארוחה. בכל מקרה אין כל מניעה לשתות לפני הטיפול.